Nawigacja
Strona Główna
newsy
Galeria
Download-filmiki i prezentacje
BAZIA - przebieg ciąży -USG
Pożegnanie
Nasze psie dziewczyny
Buldog Francuski - Rodowód i osiagnięcia wystawowe MAFI
Standart Buldoga Francuskiego
Buldog francuski-Rodowód i osiagnięcia wystawowe Bazi
Żartobliwy opis rasy Buldog Francuski
Labrador Retriever - Rodowód i osiagnięcia wystawowe Liry
Historia rasy Labrador Retriever
Psy z hodowli
Artykuły
kontakt e-mail
Linki
FAQ
Regulamin hodowli Psów Rasowych
Wszystko o ciąży Mafii
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 771
Najnowszy Użytkownik: julajulkowa23
Witamy

WITAJ NA STRONIE HODOWLI Z OSTOI OMIN

 
Wszystko o ciąży Mafii
Jak już pisałam wcześniej ciąża Mafii jest monitorowana - prowadzi ją lek. wet. Piotr Socha (Katedra Nauk Klinicznych-Zespół Rozrodu Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego), który zbiera materiały do pracy doktorskiej.Jego praca ma służyć m.in. wyeliminowaniu zagrożeń związanych z rozrodem psów ras wielkogłowych - i to był główny punkt, który przekonał mnie aby zgodzić sie na udział Mafii w tych badaniach.
Postaram sie na tej stronie zamieścić jak najwięcej dostępnych mi informacji o ciąży - sama takowych mocno szukałam przed moim pierwszym miotem w hodowli.
Ale zastrzegam: Nie będzie to "naukowy" opis ciąży - ja jestem tylko właścicielką suni buldoga francuskiego, która po raz pierwszy będzie mieć szczeniaki , daleko mi do profesjonalizmu, i ...uwierzcie mi - sama jestem w strachu.

No to zaczynamy:
Na początek trochę ogólnych informacji- Stellanova Unika vel Mafia urodziła się 20.07.2005 r. w hodowli Stellanova.Pierwszą "prawdziwą" trwającą 3 tygodnie cieczkę miała w wieku 1,5 roku.Następną po 9 m-cach - pierwszy dzień cieczki 20 wrzesień 2007.
7-ego dnia byłyśmy na pierwszym badaniu: stan ogólny suni , badanie cytologiczne , waginoskopia. Ocena: suka zdrowa , nie ma przeciw wskazań do "zaszczenienia" , nie jest jeszcze w okresie rui.Ta ostatnia informacja była istotna ponieważ czekała nas podróż do Głoskowa gdzie mieszka wybrany przez nas pies reproduktor. Dlaczego tam? Ponieważ sprowadzony z Czech Berlussconi Canic Bull - SASIB jest pięknym, dobrze zbudowanym psem docenianym na wystawach z tytułem Championa Polski i "sprawdzonym" jako reproduktor-już 3x został tatusiem.Szczenięta po Sasibie juz wygrywają na wystawach , silnie przekazuje swój "beżowy gen"- w miotach po Sasibie szczenięta miały całą gamę umaszczenia.
Zdecydowałam , że zawiozę Mafię do Głoskowa 10 dnia cieczki (bazując na statystyce dni płodnych). Po rozmowach z właścicielką Sasiba p.Stellą i jej mamą Beatą , doszłyśmy do wniosku, ze nawet jeśli to będzie za wcześnie to Mafia będzie miała czas na oswojenie się z nowym środowiskiem.Miałam ten luksus , że z pełnym zaufaniem mogłam zostawić sunię w Hodowli Stellanova- w końcu tam się urodziła!
I zdałam się całkowicie na doświadczenie p.Beaty (odsyłam do strony hodowli Stellanova :w linkach).Ruja u Mafii wystąpiła później niż to mówią statystyki - pierwsze krycie było 15-ego dnia cieczki , i kolejne 17-ego i 19-ego. Pomimo , że dla Mafii było to nowe doświadczenie , poddała się jemu z "entuzjazmem", czego można się domyślać patrząc na załączony obrazek:

 

Image Hosted by ImageShack.us

Sunia wróciła do domu i ...pozostało czekanie.
Nasz "pan doktór" był służbowo w Mediolanie (napisał, że dowiaduje sie wielu ciekawych rzeczy o "naszych sukach") , dlatego pierwsze USG było zrobione po jego powrocie 02.11. (prawdopodobnie 25 dzień ciąży licząc od środkowego krycia).
Pierwsze słowa rzucone dosłownie w 3 sekundy po rozpoczęciu badania: JEST CIĄŻA!
Cóż, byłam pewna na 99% - cyce Mafii zaróżowiły się już mocno i "urosły" trzykrotnie.
Badanie trwało długo, lekarz zapisywał pomiary płodów i.t.d.- ja skupiłam się na pilnowaniu by sunia leżała spokojnie i  nie utrudniała badania.Ale widziałam na monitorze pęcherzyki z płodami, widziałam jak bije serduszko jednego z nich.Pan Piotr doliczył się siedmiu płodów (zaznaczył, że nie jest to informacja 100%-zdarza się, że suka zresorbuje zarodki, poczekamy...zobaczymy).
Istotne było , że nie pojawiło się w badaniu nic niepokojącego.Odetchnęliśmy z ulgą.
Jeszcze ustalenia dietetyczne: 150 % normalnej porcji, w 3 trymestrze ok. 200 % , dieta bardziej "wartościowa" ze względu na narastającą "ciasnotę" w brzuchu, posiłki podzielone na 3 porcje.Mafia w tej chwili "uwielbia" jogurty z kawałkami owoców , mandarynki, banany ,kalafior i mięso w czystej postaci (tylko sparzone - my dysponujemy dziczyzną).Niezależnie od diety regularnie dostaje preparat witamonowo-mineralny TOP 10 - wsuwa te tabletki jak największy przysmak.
Wczoraj (13.11.) byłyśmy na kolejnym badaniu USG - pan doktór potrzebował pomiarów główek - nie wnikam w czysto "naukowy" aspekt sprawy.Dla mnie było ważne , że szczenięta są bardzo żywe , ruchliwe , rozpychają się wręcz nieprzyzwoicie , przeciągają, ziewają...naprawdę to wszystko widziałam na monitorze! Niesamowite!
Dla niedowiarków wklejam kilka zdjęć z badania.Może najpierw te "zewnętrzne" , a potem...niespodzianka.

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Dostałam też dyskietkę z zapisem wybranych obrazów USG - na monitorze były zdecydowanie bardziej wyraźne , tutaj trzeba wnikliwie się wpatrywać, ale coś widać , oznaczyłam te , które (według mnie-zaznaczam!) odszyfrowałam poprawnie.Dla informacji : szczeniaczki mają w tej chwili ok. 5 cm. długości.

Image Hosted by ImageShack.us

Na tym etapie ciąży już nie ma możliwości policzenia ilości płodów-za ciasno  jest w brzuszku.Zobaczymy do jakich wniosków dojdzie p.Piotr po przeanalizowaniu zdjętych pomiarów.
Poprzednie służyły m.in. do ustalenia prawdopodobnej daty porodu.Ale tu musimy się liczyć z pewna nieścisłością ze względu na wagę Mafii przed ciążą - otóż ważyła ona 11 kg , a przedziały wagowe w tym programie do badania są :do 10 kg i następny 10-20.
Jeśli więc umiejscowić ją w drugim to termin przypadnie na 06.12. , jeśli "nagiąć" do pierwszego to 03.12.- jak znam swój "dowcipny los", to będę mieć poród w dniu swoich imienin- na "barbórki".
Ale jak to mówią wszyscy: aby szczęśliwie i dzieci były zdrowe!
Następne informacje za 2 tyg. - zapraszam.Na razie wiem, że czeka nas w ostatnim tygodniu codzienne mierzenie temp. Mafii - to tez wymóg badań.

Trzymajcie kciuki razem z nami.

28.11.2007.

No i dwa tygodnie minęły...w ciągu następnego będziemy rodzić.

Mafia jest jak balonik, dużo śpi, wygrzewa się przed kominkiem, nawet śnieg nie wywołał w niej entuzjazmu - rok temu bardzo lubiła szaleć wśród zasp.Teraz tylko wystawia brzuszek do głaskania, chociaż są momenty że prowokuje labradorkę do zabawy, no ale ze względu na wagę Liry (35 kg) staram sie zapobiegać tym "szaleństwom".

Mamy mały problem ze zwracaniem jedzenia, to chyba kwestia "ciasnoty" w brzuszku.Teraz Mafia dostaje posiłki 5x dziennie w malutkich porcjach (1 łyżka stołowa).Jest zdecydowanie lepiej, chociaż też zdarzają się "ulewania".Posiłki są maksymalnie "energetyczne"- w praktyce to wygląda tak:mięso mielone (dziczyzna lub drobiowe) gotowane z małym dodatkiem marchwi lub dyni, bez ryżu czy makaronu , za to z suchym pokarmem (Purina Junior).

Ponieważ nie przepada za twarogiem dostaje codziennie mały jogurt - ostatnio najchętniej zjada Danio.No i oczywiście swoje witaminki Top 10.

Wczoraj byłyśmy na ostatnim badaniu.Dojazd do Olsztyna fatalny: i "siódemka" i droga Olsztynek-Olsztyn pod śniegiem. Ale skoro się zobowiązałam uczestniczyć w tych badaniach... Mafia nadal lubi jeździć, wręcz "wpycha się" do samochodu.

Maluchy rosną- główki w tej chwili mają ok. 2,5 cm.Ciasnota w brzuchu straszna, ale serducha biją mocno.Pan doktor zdjął swoje pomiary, ocenił kondycję i stan ogólny Mafii jako bardzo dobre.Od dzisiaj 3x dziennie mierzymy temperaturę.W ostatniej dobie przed porodem wyraźnie się obniża.Pierwszy pomiar: 37,9.

No i powoli przygotowujemy sie do porodu; nad planowanym miejscem łóżeczka wisi już "kwoka"-żarówa do dogrzewania piesków z regulowaną wysokością.Mamy zaciski na pępowinki, wygotowane nożyczki zapakowane w jałową gazę, gruszkę niemowlęca do oczyszczenia nosków, kilka podkładów Seni soft, pieluchy do wycierania psiaków., 2 paczki kawy dla pani.

I do tego ogromnego "stracha".

Wkrótce następne doniesienia z naszego "frontu"

Goście na tej stronie nadal są proszeni o "trzymanie kciuków".

OKRES CIĄŻY SIĘ SKOŃCZYŁ !!!
1 grudnia 2007 urodziło się 9 szczeniąt: 5 dziewczynek i 4 chłopczyków!
Zapraszam na podstronę "SZCZENIACZKI"

 
Komentarze
kasiek dnia 14 listopad 2007 14:06
Łaaa! Widać małe Maficzki! Tzn ja tam bym sie niczego nie dopatrzyła, ale to kwestia wprawysmiley Ty jej pewnie trochę nabrałaś przy badaniach. A ja, mam nadzieję, zdążę nabrać kiedy mnie w końcu zabierzesz do pana Piotra!smiley

Swoją drogą szkoda, że mi nie robiłaś takiej stronki. Z chęcią bym popatrzyła jak mi się żyło w Twoim brzuchu i poczytała co Ty tam sobie myślałaś wtedysmiley Maficzki, gdyby umiały czytać, pewnie by się zachwyciły tą stronką.
ominka dnia 14 listopad 2007 14:37
Pewnie że szkoda, tylko jak ty byłaś w brzuszku to o USG (i o wielu innych rzeczach też)nikt jeszcze nie słyszał...ale przed tobą nauka stoi otworemsmiley
Ewa dnia 15 listopad 2007 20:40
Wiesz Kasiek, pomyślałam sobie, że może nasz Mamik i coś pisał będąc z nami w ciąży... smiley Przeforsować musimy pomysł udokumentowania tego, ściślej: udostępnienia. Świadomość przyszłej mamy musi być ciekawa (ciekawe też, czy Mafikowa świadomość nabrała jakiejś specyfiki. Tego pan Piotr badać nie będzie raczej, ale mimo to faktycznie warto w badaniu uczestniczyć smiley także upominaj się, upominaj..smiley
Mamo i Mafio - trzymamy kciuki! smiley
Ewa dnia 15 listopad 2007 20:43
...a i jeszcze Ci napiszę, Kochana, że piękną kobietą jesteś! smiley aż miło popatrzeć :* śliczna buzia na pierwszym zdjęciu, choć jakby wykrzywione lekko usteczka (a może rozchylone w westchnieniu - ale i tak mniej niż Mafikowe smiley ta to jest aparatka, żaaaaba - marmeeeelaaaadaaaa z wyłupiastymi oczkami smiley heh, nasza kofana smiley
ominka dnia 15 listopad 2007 22:20
To oczywista oczywistość , że dla każdego dziecka jego mama jest najładniejsza! Chociaż myślałam, że ty już z tego wyrosłaśsmiley
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

ominka
18 styczeń 2010 13:15
Moc całusków dla zachwycającej "oseski" smiley a dla rodziców słowa uznania!

kwrobel
12 styczeń 2010 21:20
W końcu my tez mamy oseska smiley Uwaga - nigdy nie byłem mistrzem porównań smiley Uściski!

EGONEK
17 październik 2009 09:41
Wszystkie dzieciaczki wyglądają na bardzo szczęśliwe za co serdecznie dziękuję ich właścicielom...uściski i całusy dla Was.Ania .T

EGONEK
17 październik 2009 09:37
To mamy komplet zdjęć ze wszystkich domków.Bardzo się cieszę.Wszystkim właścicielom i ich pociechom życzę dużo,dużo radości ...rośnijcie zdrowo maluszki.Ania.T

ominka
13 wrzesień 2009 09:47
Maluchy skończyły 8 tygodni-zaczynają się rozjeżdżać do nowych rodzin i domów-szczęśliwego psiego życia "omińskie dziaciaczki" !!!

EGONEK
25 lipiec 2009 16:41
Dziś maleństwa ukończyły tydzień.Podwoiły swoją wagę i wyglądają bosko.Bazia czuje się znakomicie.Nasza radość nie ma końca.Moc zdrówka i tulanka dla siedmiu wspaniałych i kochanej Baziulki.

EGONEK
22 lipiec 2009 10:40
Cudowny miot ! Egon z Bazią dali wspaniałe potomstwo.Jestem zachwycona.Pozdrawiam serdecznie.Ania.T hod.SUPERBE LOOK

zlotko35
19 czerwiec 2009 20:41
zlotko35 Witam , piękna stronka poświęcona rasie która od pewnego czasu chodzi mi po głowie .Gratuluję pięknych psów i osiągnięć wystawowych i oby było ich więcej i więcej . Pozdrawiam Beata

HANIA
04 listopad 2008 19:05
Pani Basia jest mistrzynią w uchwycaniu min i póz naszych malutkich bulwek. Galeria miotu 2008 jest wspaniała i daje wszystkim przyszłym rodzicom ogromnie duzo radości.

draczyn
01 październik 2008 15:06
jestem pelna podziwu, ze tak piekna stronke skonstrulowalaś, no i te przepiekne zadbane dzieciaczki, cos wspanialego. tylko pozazdroscic

Archiwum


495,049 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie